Jak pokonać perfekcjonizm? – ważne porady dla każdego zapracowanego
Perfekcjonizm to bolączka wielu osób żyjących w dwudziestym pierwszym wieku. Teoretycznie w dążeniu do doskonałości nie powinno być niczego złego, albowiem ta doskonałość zawsze jest najbardziej pożądana w każdej dziedzinie, jednakże nieprzyzwalanie sobie np. na popełnianie błędów zawsze prowadzi jedynie do frustracji.
Nadmierny perfekcjonizm jest czymś złym – pracuj z głową!
Nieraz to właśnie przez niego człowiek nie chce tak naprawdę niczym się zajmować, bo boi się, że wykona zadanie w sposób nieidealny, który nie będzie dla niego satysfakcjonujący, a jedynie stanie się potwierdzeniem jego braków. Te myśl potrafią przejąć panowanie nad całym życiem.
Z tyłu głowy cały czas pojawia się ta wzmianka, że jeśli popełni się błąd, inni na pewno to dostrzegą. Perfekcjonizm w większości przypadków jest też bardzo mocno związany z poczucie bycia gorszym od innych. Perfekcjonistom wydaje się, że muszą stale coś udowadniać, bo w przeciwnym wypadku wypadną blado w porównaniu do swojej rodziny, znajomych z pracy czy innych bliskich. Porady psychologiczne kierowane do osób zmagających się z nadmiernym perfekcjonizmem praktycznie zawsze obejmują intensywną pracę nad poczuciem własnej wartości. Osoby, które znają swoją wartość i traktują się na równi z innymi, tracą już chęć do udowadniania sobie i innym, że są najlepsze w jakiejkolwiek dziedzinie.
Wiedzą po prostu, że ich wartość nie wynika wcale z ich dokonań. Akceptują siebie w każdym momencie i w każdej sytuacji, nawet przy jakichś większych wpadkach. Dobrym sposobem na perfekcjonizm będzie też ustawianie sobie poprzeczki nieco niżej niżeli wyżej. Zamiast zakładać, że przebiegnie się pierwszy w życiu maraton w rekordowym czasie, lepiej założyć, że po prostu się go przebiegnie.
Jesteś zapracowany? Odłóż na bok swój perfekcjonizm!
W momencie gdy to dążenie do perfekcji przejmuje kontrolę nad życiem, niezbędna może okazać się psychoterapia. Nieraz takie spojrzenie osoby z zewnątrz potrafi całkowicie zmienić przyjętą perspektywę. Ogólnie rzecz biorąc terapia zawsze będzie dobrym wsparciem dla psychiki.
Więcej artykułów o pracy, zarabianiu i work life balance, znajdziesz w serwisie https://www.oblawa.pl/.