Praca zdalna. Zalety i wady z perspektywy pracownika

raca zdalna zdominowała obecnie funkcjonowanie niemal wszystkich firm zarówno w Polsce, jak i na świecie. To przeorganizowanie podyktowanie jest nie tylko zaleceniami rządów, ale także kwestiami bezpieczeństwa. Poprzez tego rodzaju dystans społeczny mniej narażeni są sami pracownicy oraz pracodawcy.

Praca zdalna – zalety i wady
Takie rozwiązanie niesie za sobą szereg zalet. Nie jest jednak pozbawione wad. Jakby nie patrzeć, w wielu przedsiębiorstwach jest to system zupełnie nowy, dlatego długodystansowe skutki będą widoczne dopiero za jakiś czas. Wśród pracowników odesłanych na pracę zdalną znajdują się zarówno zwolennicy takiego rozwiązania, jak i jego zagorzali przeciwnicy.

Praca zdalna – zalety
Pierwszą zaletą płynącą z pracy zdalnej jest z całą pewnością większy luz w wykonywaniu obowiązków pracowniczych. Osoby, które nieszczęśliwie posiadają nieprzyjemnych pracodawców, z całą pewnością są zadowolone z obecnej sytuacji. Bądź co bądź, nikt nie patrzy nam na ręce, dokładając tym samym stresu. Podczas pracy zdalnej pracownik przebywa w swoim codziennym, komfortowym otoczeniu, dlatego nawet trudne dni w pracy stają się przyjemniejsze.

Nie mniej istotna jest sama oszczędność czasu. Pracownik nie traci czasu na dojazdy, które w większych miasta mogą zająć nawet ponad godzinę w jedną stronę. Z drugiej strony nie jest konieczne, aby ubierać się w formalne stroje. Pracować można nawet w piżamie, co również wpływa na zaoszczędzony czas o poranku. Tym samym przekłada się to na możliwość dłuższego snu, a w efekcie także na większą wydajność.

Warto także zwrócić uwagę na inne kwestie organizacyjne. Pracownik nie musi zaprzątać sobie głowy przygotowywaniem posiłków do pracy, ponieważ może je przyrządzić niemal w każdym momencie. To samo dotyczy kwestii przerw na kawę czy papierosa.

Praca zdalna – wady
Największą wadą wynikającą z pracy zdalnej dla pracownika jest oczywiście możliwość demotywacji. Jakby nie patrzeć, będąc w miejscu pracy, podchodzimy do swoich obowiązków zadaniowo. W domu łatwo o rozleniwienie się i pogorszenie jakości pracy.

Przebywając w domu, łatwo także o rozpraszacze. Mowa tu o dzieciach, innych domownikach czy też telefonie lub telewizji. Zważywszy na fakt, że szkoły również pracują zdalnie, z tego tytułu mogą pojawić się różnorakie problemy techniczne wynikające z przeciążenia łącza internetowego.

Praca zdalna to nowość dla większości pracowników. To rozwiązanie, którego do tej pory nie każdy z nas doświadczył. Warto mieć na uwadze, że praca zdalna to nie pół-urlop czy okres przejściowy, a być może system, w którym przyjdzie nam funkcjonować przez dłuższy czas.

More Articles for You

Zmiana miejsca zamieszkania, a rynek pracy i ceny mieszkań

Wydawać by się mogło, że praca czeka na Nas na każdym kroku. Być może tak, aczkolwiek czy starczy Nam na …

Urlop wypoczynkowy. Cały etat i niepełny wymiar pracy.

Jak wygląda urlop wypoczynkowy dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy, a pracownika który pracuje na pół etatu? Pracownik, …

Koronawirus a powstrzymanie się od wykonywania pracy

Artykuł 210 kodeksu pracy przewiduje uprawnienie do powstrzymania się od wykonywania pracy. Pracownik może więc odmówić przyjścia do pracy lub …

Badania lekarskie przy umowie o pracę

Zatrudnienie na umowę o pracę wiąże się z koniecznością wykonania badań lekarskich. Wymóg posiadania orzeczenia lekarskiego o zdolności do pracy …

Czym jest umowa o pracę, co powinna zawierać i jakie są rodzaje umów o pracę?

Umowa o pracę jest podstawową formą nawiązania stosunku pracy. Do nawiązania stosunku pracy potrzebne jest zgodne oświadczenie woli pracodawcy i …

Praca zdalna a utrzymanie wydajności.

Walka o utrzymanie wydajności w pracy to jeden z podstawowych czynników w przypadku pracy zdalnej, który będzie determinował nasz sukces …