Regulacje pracy zdalnej. Co się zmieni?
Praca zdalna nie jest nowością, chociaż głośno zrobiło się o niej podczas pandemii koronawirusa. Teraz nadchodzą drobne zmiany, które nie wszystkim mogą się spodobać. Co to konkretnie oznacza?
Regulowana praca zdalna
Pracownik nie będzie miał już możliwości pracowania z dowolnego miejsca na świecie czy w podróży. Wyjątek stanowią zawody, które polegają na ciągłym przemieszczaniu się.
Osoby pracujące na etacie będą musiały składać zaświadczenie o miejscu wykonywania pracy. Z pewnością w większości przypadków będzie miejsce zamieszkania pracownika. Ważną kwestią jest tutaj fakt, że pracodawca będzie musiał wyrazić zgodę na wskazane miejsce. W razie odmowy firma będzie miała 7 dni roboczych na uzasadnienie swojej odpowiedzi.
Drugą zmianą, która czeka osoby pracujące zdalnie jest obowiązek złożenia deklaracji papierowej lub elektronicznej. Będzie on potwierdzeniem, że pracownik ma odpowiedni warunki do pracy w miejscu jej wykonywania. W ten sposób pracodawca chroni się przed koniecznością zapewnienia odpowiedniego sprzętu czy przed ewentualnymi pozwami niezadowolonych pracowników.
Czy warto w takim razie pracować zdalnie?
Zarówno praca stacjonarna, jak i zdalna mają swoich zwolenników i przeciwników. Wiele osób nie ma w domu warunków do prowadzenia efektywnej pracy. Przyczyną może być tu mały metraż, duża liczba osób w mieszkaniu, wolne łącze internetowe czy ogólny hałas.
Z kolei druga grupa osób ceni sobie pracę zdalną za takie kwestia jak brak konieczności codziennego jeżdżenia do pracy (to oszczędność średnio 40 godzin miesięcznie!), wygoda pracy w domowych warunkach, spokojna atmosfera, oszczędność na cateringu i biletach.
Podejście do pracy zdalnej jest indywidualną kwestią każdego pracownika. Z pewnością ma swoje wady i zalety, choć aktualnie zdecydowana większość pracowników w Europie i na świecie przyzwyczaiło się do zmian i pragnie w dalszym ciągu pracować zdalnie. Umożliwienie takiej formy zatrudnienia osobom, którym na tym zależy gwarantuje lepsze nastroje wśród pracowników, co przekłada się na zdecydowanie większe zaangażowanie w wykonywane obowiązki.
Źródło: infopila.pl