Skąd się biorą dysproporcje w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn?
Dysproporcje między kobietami i mężczyznami w zakresie pracy, pieniędzy i możliwości to coś, co potocznie nazywamy luką płciową. Czy znasz przypadki luki płciowej? Niestety, jest to sytuacja, która choć nielegalna, w wielu organizacjach występuje często, stwarzając problemy wśród członków zespołu. W dalszej części artykułu opowiemy o charakterystyce tego aktualnego i ważnego problemu, który dotyka nasze społeczeństwo.
Co należy rozumieć pod pojęciem luki między płciami?
W prosty sposób możemy zdefiniować lukę płci jako istniejącą nierówność między mężczyznami i kobietami w różnych dziedzinach, w których pracują. Ta dysproporcja jest wyraźnie widoczna w dostępie kobiet do praw, możliwości zatrudnienia i zasobów. W porównaniu z kobietami, mężczyźni mają większe możliwości rozwoju w codziennym środowisku, co generuje sytuację niesprawiedliwości. Jednym z głównych wskaźników jest nierówność wynagrodzeń i większe możliwości w ich środowisku pracy.
Innymi słowy, istnieje nierówna konkurencja między mężczyznami i kobietami w zakresie wspinania się po drabinie rozwoju w środowisku pracy. Bardzo często zdarza się, że w wielu organizacjach istnieje wyraźna różnica w uznaniu uzyskiwanym przez kobiety i mężczyzn wykonujących tę samą pracę i dzielących te same obowiązki. To właśnie z tego powodu często stwierdzamy, że dochody kobiet są niższe niż mężczyzn, nawet jeśli wykonują tę samą pracę w takich samych warunkach.
Skąd się biorą różnice między płciami?
Przyczyny różnic między płciami są liczne i różnorodne. Jak donosi portal o pracy https://karierapraca.pl, pierwsza przyczyna jest kulturowa, bo kobiety postrzegane są jako jednostki zdolne jedynie do wykonywania prac domowych. Z drugiej strony mamy zatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin. Dzieje się tak dlatego, że kobiety są zmuszone do ograniczenia czasu pracy, aby zająć się gospodarstwem domowym.
W konsekwencji płace kobiet są niższe, ponieważ są one bardziej zaangażowane w pracę w niepełnym wymiarze godzin, bez możliwości rozwoju. Ponadto dużą rolę odgrywa macierzyństwo, gdyż kobiety przyjmują rolę matek i odkładają na bok rolę zawodową. Wszystko to może wynikać z szeregu stereotypów, które utrwaliły się w społeczeństwie i które nadal funkcjonują w organizacjach. W efekcie kobiety rzadziej osiągają wysokie stanowiska w firmach.