5 pytań najczęstszych pytań, jakie padają podczas rozmowy o pracę
Jedną z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o zdobycie wymarzonej pracy, jest rozmowa kwalifikacyjna. Jest to moment, w którym osoba wybierająca kandydatów ma z Tobą bezpośredni i osobisty kontakt, dlatego musisz się dobrze przygotować i zrobić dobre wrażenie.
Oprócz wrażenia zewnętrznego (należy być odpowiednio ubranym i zadbanym), jakie robi się swoim wyglądem i gestami, trzeba będzie zmierzyć się z pytaniami, na które warto się wcześniej przygotować. Z tego powodu poniżej przedstawiamy pięć najczęściej zadawanych pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Rozmowa kwalifikacyjna – Co byś o sobie powiedział?
Coś, co na pierwszy rzut oka może wydawać się proste, często okazuje się najtrudniejszym pytaniem. Dlatego przed rozmową kwalifikacyjną warto zastanowić się, jakie są Twoje mocne i słabe strony oraz co chcesz powiedzieć o sobie osobie prowadzącej rozmowę.
Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie? – musi się pojawić na rozmowie o pracę
To pytanie również jest bardzo częste i powinniśmy na nie odpowiedzieć w sposób inteligentny. Wystarczy zebrać informacje o firmie w Internecie i zapoznać się z najbardziej interesującymi punktami, aby znaleźć powody, dla których warto tam pracować.
Opowiedz mi o jakiejś trudnej sytuacji w pracy i o tym, jak sobie z niej poradziłeś?
Interesuje ich również to, czy potrafisz pracować pod presją i czy miałeś podobne doświadczenia, z których udało Ci się wyjść. Jeśli nie, opowiedz o nich jak najwięcej, lub nieco je wyolbrzymiając.
Jakie są Twoje cele zawodowe?
Chcą wiedzieć, czy kandydat dostosuje się do danego stanowiska w dłuższej perspektywie, czy będzie zadowolony z wynagrodzenia i stanowiska w dłuższej perspektywie. W tym przypadku oczywiste jest, że jeśli chcesz zostać przyjęty do pracy, musisz sprawić, by osoba prowadząca rozmowę przekonała się, że jesteś naprawdę zainteresowany tą pracą w perspektywie długoterminowej.
Jakie są Twoje oczekiwania co do wynagrodzenia? – rozmowa o pracę
To pytanie nie jest często zadawane, ale pojawia się od czasu do czasu, aby sprawdzić, czy zadowolisz się wynagrodzeniem oferowanym na danym stanowisku (nawet zanim się zorientujesz) lub czy masz większe oczekiwania niż w rzeczywistości.
Logiczną rzeczą, jaką należy zrobić w takich przypadkach, jest wybranie środka — ani pensji, którą naprawdę chciałoby się mieć (która bez wątpienia będzie wysoka), ani najniższej, jaką można sobie wyobrazić, ponieważ nikt nam nie uwierzy. W takich przypadkach za wzór może posłużyć minimalna płaca międzybranżowa.
Więcej artykułów o pracy, HR i biznesie znajdziesz w serwisie https://www.wfirmie.pl/.